pěstování vína v čr

Pěstování vína v ČR – Pěstování vinné révy

Přidal uživatel @selena.pelikánová

Víno je jedna z nejstarších a nejtradičnějších forem konzumace alkoholu. V České republice se víno pěstuje už od středověku a naše vinice jsou stále obdivované po celém světě. Pěstování vinné révy v České republice je náročný proces, který vyžaduje čas, úsilí, peníze a znalosti.

Před zahájením pěstování vinné révy je důležité zvolit správnou odrůdu pro danou oblast. České republice se hodí odrůdy jako Rulandské šedé, Chardonnay, Müller Thurgau, Rulandské bílé a Frankovka. Nejdůležitější je vybrat správnou lokalitu s dostatkem slunečního svitu a dobrými podmínkami pro pěstování. Vinařské oblasti jako Mikulov, Znojmo nebo České velenice jsou pro pěstování vinné révy velmi dobrou volbou.

Vinice by měla být umístěna na straně svahu, aby byla lepší cirkulace vzduchu a voda mohla odtékat. Vinná réva by měla být chráněna před vetrem a chladem. Když je vinice postavena, je důležité ji správně ošetřit. To zahrnuje pravidelné sečení, hnojení a ošetřování proti škůdcům a chorobám. Je důležité si uvědomit, že vinařské postupy se liší podle druhu vinné révy a času sklizně.

Pokud chcete pěstovat vinnou révu ve své oblasti, je dobré se poradit s místními vinaři nebo se obrátit na odborníky na webu Českého vinařského svazu. Díky jejich zkušenostem a znalostem můžete zajistit, že vaše vinice bude úspěšná a bude produkovat kvalitní víno.

Sklizeň a zpracování hroznů

Sklizeň vína je jedním ze základních kroků při pěstování vinné révy. Když je správný čas na sklizeň, obvykle se to pozná podle odlistění hroznů a jejich barvy. Hrozny na sklizeň by měly být červené a jemné. Čím dříve jsou sklizeny, tím lepší je výsledek.

V České republice existují různé metody sklizně. Za prvé, je tu tradiční ruční sklizeň, kdy se hrozny sklízí ručně a zpracovávají v lisovně. Druhým způsobem je mechanická sklizeň, kdy se hrozny sklízí strojem a poté se přesunou do lisovny.

Po sklizni je následuje proces zpracování hroznů. Za prvé, se hrozny umývají, aby se odstranily nečistoty a škůdci. Pak se hrozny lisují, aby se z nich vytvořil mošt. Mošt se poté přefiltruje, aby se odstranily všechny nečistoty.
Následně se mošt přelije do nádob na fermentaci. Fermentace trvá zpravidla jeden až tři týdny, v závislosti na druhu vína. Na konci fermentace se víno přefiltruje, aby se odstranily nečistoty. Poté se víno uloží do lahví nebo sudů na další zrání.

Takto sklizené a zpracované hrozny se pak používají k výrobě vína. Kvalitní vína se obvykle zrají po dobu několika měsíců nebo let, než bude připraveno pro spotřebitele.

Výroba vína

Víno je alkoholický nápoj, který se vyrábí z hroznů révy vinné. Pěstování vinné révy a výroba vína je ve střední Evropě již řadu staletí oblíbenou aktivitou. Česká republika má díky svému klimatu a půdě rozmanité druhy odrůd révy vinné, které se pěstují po celé zemi. Pěstování vinné révy a produkce vína patří k tradičním českým odvětvím.

Výroba vína zahrnuje řadu kroků. Nejprve musíte vysadit sazenice révy vinné ve správném místě a na správnou hloubku. Poté je nutné ošetřovat vinnou révu a zajistit jí optimální podmínky pro růst. Když jsou hrozny zralé, je zapotřebí je sklidit a připravit je na lisování. Následně se hrozny lisují a vyluhuje se mošt, což je první stupeň výroby vína. Dále se mošt uskladňuje, fermentuje a často i zraje. Na konci procesu se víno filtruje, lahvuje, uzavře a uloží ke skladování.


12-08-22

© velkopavlovickevinobrani.cz