stříhání vína na jaře

Jak se starat o vinnou révu během jarního období

Přidal uživatel @selena.pelikánová

Jaro je pro vinice to nejlepší období. Je to čas, kdy se odrůdy vinné révy začínají probouzet po zimním spánku a je důležité věnovat jim péči, aby se mohly plně rozvinout. Následující tipy vám pomohou udržet vaše vinice v dobrém stavu během jarního období:

  • Ořezávání: Orgánová hmota révy bude mít tendenci růst exponenciálně, proto je nutné její růst omezit pravidelným ořezáváním. Ořezávání by mělo být prováděno od únoru do dubna. Ujistěte se, že odstraníte všechny suché, poškozené nebo nemocné části révy.
  • Živiny: Pokud máte na svých vinicích nedostatek živin, můžete je doplnit hnojivem s vysokým obsahem dusíku. Tento typ hnojiva podporuje růst nových listů a větví a umožní révě lépe prosperovat.
  • Voda: Je důležité zajistit, aby réva měla dostatek vody. Je doporučeno zalévat vinice 1–2krát týdně, ale délka a intenzita zálivky by měla být řízena podle počasí a stavu révy. Měli byste také udržovat mulč, aby se snížila odpařovací plocha a udržovala vlhkost v půdě.
  • Ochrana proti škůdcům a chorobám: Jarní období je často spojeno s výskytem škůdců a chorob. Proto je důležité pečovat o ochranu révy pomocí postřiků proti škůdcům.
Ruka s nůžkami zahradník je prořezávání hroznové větve zemědělství

Jaké jsou nejlepší postupy pro stříhání vinných rév na jaře

Stříhání je důležitou součástí péče o vinnou révu během jarního období. Tím, že se vinice stříhají, se chrání kvalita úrody. Je třeba provádět stříhání opatrně a vždy používat ostré nástroje, aby se minimalizovala poškození.

Nejprve je třeba odstranit staré výhonky a větve, které jsou starší než tři roky. Poté jsou odstraněny všechny tmavé, nezdravé výhonky a větve. Pokud jsou výhonky zdravé, mohou být zkráceny na 3–4 pupeny.

Dalším krokem je odstranění všech nových výhonků, které vyrostly po minulé sezóně. Tyto výhonky by měly být odstraněny do vzdálenosti asi 10 cm od původního kmene.

stříhání vína

Stříhání by mělo být prováděno každý rok. Díky tomu se zlepší cirkulace vzduchu mezi vinnými keři a zabrání se tak rozvoji chorob a škůdců. Také to umožní slunečnímu světlu proniknout dovnitř keře a dostat se k plodům.

Kromě stříhání je důležité udržovat vinné keře čisté a jasné. Odstraňte všechny uschlé listy a nečistoty, abyste zabránili šíření chorob a škůdců. Také je dobré zajistit, aby byl dostatečný přísun vody pro zachování zdraví keře.

Jaké jsou nejčastější chyby při stříhání vinných rév na jaře

  • Ponechání příliš mnoha větví: Naopak, ponechání příliš mnoha větví může také vést ke snížení úrody. Potřebujete najít rovnováhu mezi udržováním hustoty rostliny a umožněním dostatečného prokrvení všech jejích částí.
  • Řezání ve špatnou dobu: Stříhání vinné révy ve špatnou dobu může také snížit úrodu a zhoršit její celkový vzhled. Nejlepší doba pro řez vinné révy v jarní sezóně je od února do dubna.

30-06-22

© velkopavlovickevinobrani.cz